THAI BOXING - Muay Thai Nedir Nasıl Yapılır?

thai boxingMuay Thai’da Yumrukların Önemi

Muay Thai’da güçlü yumruklar için omuzdan, kalçadan ve ayaktan alınan güçlerin birleştirilmesi gerekmektedir.  Arkadaki elle atılan yumruk en güçlü yumruktur.

Düz Yumruk (Mud Trong)

Muay Thai’da düz yumruklar genel olarak rakibin suratına (çenesine, burnuna ve ağzına) atılır.

Kroşe (Mud Wiang San)

Kroşe suratın kenar bölgelerine doğru atılır. Burnu ve kulakları hedef alır.

Aşağıdan yukarıya vuruş: Aparkat (Mud Seuy)

Aparkat yumrukları çeneye ve karna doğru vurulur. Genellikle rakip çok yakındayken veya durduğunda yapılır. Ancak böyle durumlarda bazen dizle saldırı aparkattan daha iyi olabilmektedir.

Sıçrayarak Yumruk (Kra Dod Chock)

Bu tarz bir yumruk havadayken atılabilir. Vücuttaki bütün kuvvet yumruğa gider ve normal bir yumruktan daha etkilidir. Bu saldırının tek zayıf noktası rakip havadayken çok rahat bir şekilde dengemizi kaybettirebilir.

Dönerek Yumruk (Mud Wiang Klab)

Bu tarz bir yumruk ilk tekmeyi kaçırdıktan sonra rakibe saldırıyı devam ettirmek için dönerken atılabilir.

Muay Thai’da Dirsekler

Dirsekler çok tehlikeli bir saldırı şeklidir ve rakibi biçmek için ve bazen de yere yıkmak için kullanılır. Kavisle yandan, aşağıdan yukarıya doğru (aparkat) şeklinde ya da omuz seviyesinin üstünden aşağıya doğru yapılır. Bunu ilk kez çalışırken, dirsekler çok iyi kıvrılmalı ve kollarla yapılabilen en dar açı yapılmalı. Dik duruşta oldukça önemlidir. Hedefe açık açık vurmamak gerekir ama hedefin hafifçe sıyırıp sıyrılmadığına bakmak iyi olur. İyi teknik hassaslık ve gücü içinde barındırır ta ki burnu ya da çeneyi hedef almıyorsanız çünkü bu durumda bütün güçle vurmak gerekir. Ayrıca dirsek atarken yumruklar çok sıkı olmamalı, güç koldan değil, omuzlardan alınmalı. Arkadaki dirsek kullanılırken sadece dönmeyin, geriye doğru hafifçe yatın ve öyle vurun. Öbür türlü güç alınmayacağı için rakibe sadece elin arkasıyla vurmuş gibi olunur.

Muay Thai’da Tekmeler (Tae)

Tekmeler tek bir vuruşla rakibini bitirebilecek güçte olabilme özellikleriyle, maçlarda sıklıkla kullanılan bir vuruştur. Normalde, Muay Thai’da kaval kemiği kullanılır çünkü ayağın önüyle vurmaktan daha etkilidir. Olumsuz yanı ise rakip ayağı rahatlıkla kavrayabilir ve saldırı durumuna geçebilir.

Muay Thai’da farklı şekillerde tekme atılabilir. Ancak unutulmaması gerekir ki, tekme titizlikle çalışılmalıdır ve sadece torbalara vurma olayı değildir. Güç kalça hareketinden ve kalçanın yukarıya doğru hareket etmesiyle gelir. Tekme atarken ayakucunda kalktıktan sonra gücün gitmesine izin verirken onu takip etmek önemlidir.

Tekme Seviyeleri

Aşağı Seviye Tekme (Low Kick) (Tae Tad)

Hedeflediği bölgeler baldır, kalça, dizin gerisidir. Vuruş yapılırken ayakların ve kalçaların dönüşü çok önemlidir.

Orta Seviye Tekme (Middle Kick) (Tae Chiang)

Hedeflediği bölgeler gövde ve kaburgalardır.

Yüksek Seviye Tekme (High Kick) (Tae Tud)

Hedeflediği bölgeler çene, şakak ve boyundur.

Ayrıca temel olan bazı tekmeler de vardır. Bunlara Tay dilinde Teh Phuen Thandenilmektedir. Bunlar;

Ön tekme (Front kick) (Teh Pa Mak)

Süpüren tekme (Sweeping Kick) (Teh Tat)

Diz ekleminin dışıyla vurulan tekme (Kick outside the knee  joint) (Teh Pap Nok)

Dönerek vurulan tekme ( Reverse back kick) (Chorakee fat hang)

Muay Thai’da tekmeler kalçaların ve gövdenin dönüşüyle zarar verme oranın arttırır. Ayrıca rakibe vuran kaval kemiğidir, ayak değildir. Bu tarz bir Muay Thai tekmesi oldukça risklidir çünkü yanlış yapılırsa rakip savunmak için ayağını kaldırdığında saldıran kişinin ayağının kırılma riski oldukça yüksektir.

Muay Thai’da Dizler

Muay Thai’da yumruklar çok fazla karın bölgesine atılmazlar çünkü dizler daha etkili bir silahtır. Dizin uygun şekilde atılışında ileri doğru hamle yapmak önemlidir çünkü geriden atılan dizin etkili olacağı söylenemez. İleriye doğru olunca hem daha güçlü hem de daha keskin olur. Dövüşçü düz olan ayakları üzerinde yükselirken ileriye doğru hamle yapar (tabi bu sırada elleriyle yüzüne korumalıdır) ve saldırıya geçecek ayağını mümkün oldukça iyi büker. Bu yapılırken nasıl ki yumruk atılırken omuzlardan destek alınıyor aynısı kalçalar içinde geçerlidir ve diz atarken kalçalardan destek alınır. Bu saldırıyı daha güçlü yapar.

Öncelikle düz diz çalışılır tabi bunu yaparken iyi bir güreş tekniği de (clinch) bilmek gerekir. Uzun dizler kullanılırken vücut geriye verilir ve diz ileriye itilir.

Kaynak :https://muaythaitr.wordpress.com/

Sistemler 1 2 3

 


Copyright © 2016 | bodybuilding TR Eurostargym | ,, eurostargym.com adsense gizlilik politikasi