Wide Grip Chin - Barfiks Hareketi Resimli Anlatım
Wide Grip Chin - Barfiks Hareketi Resimli Anlatım

Wide Grip Chin - Barfiks Hareketi Resimli Anlatım

Wide Grip Chin Barfiks adı verilen bir bar üzerinde asılıp vücudu yukarı çekerek yapılır ve çeşitleri vardır, Dar çekiş, geniş çekiş ve pazu çalıştıran ve avuç vücuda bakan çekiş vardır . Biz bu yazıda geniş çekiş barfiks hareketini anlatacağız.

Wide Grip Chin - Barfiks Hareketi Resimli Anlatım ; Eller omuz genişliğinden daha geniş bir tutuş açıklığı ile barfiksten tutulur, bütün vücut, nefes vermek suretiyle, barfiksin barı enseye yaklaşacak şekilde yukarıya çekilir ve nefes alarak, kontrollü ve yavaşça tekrar başlangıç durumuna dönülür. Bu hareketin diğer bir uygulama şekli de barı çeneye doğru yaklaşacak şekilde vücudu yukarıya çekmektir. Tesir yönünden birbirine yakın olmakla beraber, enseye doğru çekişlerde sırtın daha geniş bir bölümü çalışır ve hareket daha zorlaşır. Dikkat edilecek husus; vücudun sallanmasını önlemek, yukarı ve aşağı hareketlerde yavaş ve kontrollü hareket etmektir. Her iki çalışma şekli de sırtı genişleten bir tesir yapar ve boy uzamasına yardımcı olur.

Yeni başlayanlar Barfiks çekmekte biraz zorluk çekebilir ama merak etmeyin 1-2 hafta sonra kendinize inanamazsınız. Başlarda arkadaşlarınızdan ayaktan tutarak yardım isteyin sadece yukarı çekerken biraz yardım edilirse çabuk yapmaya başlarsınız.

 

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Hatırlatma Günlük çalışmalarınıza mutlak suretle 5’-7’lik bir ısınmayla başlayıp nabzınızı 110-120 atım/dak. arasına getirdikten sonra ısınmış halde programlarınıza başlayın. ( Bunu kısa süreli bisiklet, koşu, ip atlama, yerinde sıçrama ile sağlayabilirsiniz )

İster ayakta ,ister sırt üstü,ister karın üstü hangi pozisyonda çalışılırsa çalışılsın bel bölgesinin sakatlanmaması için sırt ve omurlar dik tutulmalı ve uygun pozisyon seçilmelidir.

Egzersiz Profili

Yerde sürünme hareketi
  • Ana Kas Grup: Sırt
  • İkincil kas (lar): Omuz,Kol
  • Egzersiz Türü: Güç
  • Gerekli Ekipman Barfix Bar
  • Mekanik: İzolasyon
  • Kuvvet Tipi: Çekme
  • Experiene Seviye: Herkes
  • Set ve tekrar sayısı: 5 set 10 tekrar
  • Yazar: Özer Çaylı

1. Derecede Çalışan Kaslar

2.Derecede Çalışan Kaslar

ilkgeriilerison
 
Sistemler 1 2 3


Önceki 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Sonraki