SEATED DUMBBELL CURL Tekniği Resimli Anlatım
SEATED DUMBBELL CURL Tekniği Resimli Anlatım

SEATED DUMBBELL CURL Tekniği Resimli Anlatım  Türkçe

Seated Dumbbell Curl Tekniği nasıl yapılır :Seated Türkçe "oturma,oturarak" anlamına gelir. Seated dumbbell curl ise " oturarak dambıl kaldırma" anlamına gelir.

Bir bench'in oturma platformuna iki ele dumbbell'lar alınarak oturulur. Vücut ve bacakların yanında avuç içleri vücuda bakacak şekilde, yani alt tutuşla kavranan dumbbell'lar, yavaşça ve kontrollü olarak, nefes verilmek suretiyle, omuz seviyesine kadar kaldırılır ve nefes alınarak alt başlangıç pozisyonuna indirilir. 

Hareket her iki kolla ayrı ayrı kaldırılarak uygulanırsa Alternatif Dumbbell Curl olarak adlandırılır. Hareket esnasında dikkat edilecek husus; dirseklerin hareket devamınca öne veya arkaya kaçmasını önlemek ve sabit kalmasını sağlamaktır.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin

Hatırlatma1- Kol için ihtisas çalışması yani haftanın 1 gününü seçin ve o gün sadece kol antrenmanı yapın.

2- Kollarınızı çok çabuk geliştirmek için çok çalışmalıyız gibi saçma bir düşünceye kapılmayın biceps ve triceps kaslarını haftada 1 günden fazla çalıştırmayın. Unutmayın zaten bacak ve baldır yada karın gibi hareketler hariç neredeyse tüm kaslarda kol çalışır daha fazladan biceps ve triceps çalışmanıza gerek yoktur.

3- Antrenmandan önce karbonhidrat ve antrenmandan sonra 1 saat içinde mutlaka protein tüketin eğer proteinli besinlere ulaşma şansınız yoksa protein bar veya protein tozu kullanabilirsiniz. Günlük protein kullanımı kiko başına 3 gr olsun. 70 kiloluk birisi günlük 140gr protein tüketmelidir (bu vücutcular için geçerli normal kişiler için değil).

4- Mümkünse kol çalışmasını cumartesi yapın ve pazar günü dinlenin , unutmayın çalıştığınız gün değil ertesi gün kaslar daha iyi gelişir.

Hareket Analizi

 • Hareket Grubu : Pazu
  Çalışan Kaslar : Biceps
  Cinsiyet : Erkek - Kadın
  Seviye : Orta , İleri
  Ekipman : Dumbbell
  Kuvvet Tipi: Çekme
  Egzersiz Türü : Güç
 • Set arası dinlenme: setler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
 • Set ve tekrar : 4 x 10-12 ( Eğitmeninize danışınız )
 • Haftalık Gün : 1-2 gün
  Haftalık Gün : 1-2 gün
  Yazar : Özer Çaylı
 • Ekleyen : Fitness Hareketleri

1. Derecede Kaslar

2.Derecede Kaslar


Etiketler: Pazu hareketleri Pazu programları Barbell curl Preacher CurlConcantration curl Cable Curl Ez-Bar Curl Machine Preacher Curl İncline dumbbell curl Standig dumbbell curl Arm
Sistemler 1 2 3

 

 Copyright © 2016 | bodybuilding TR Eurostargym | ,, eurostargym.com adsense gizlilik politikasi