Barbell Squat Video İzle

Barbell Squat nasıl yapılır?

Barrbell Squat Nasıl Yapılır; Barbell omuzların üzerine yerleştirilir. Vücut dik ve ayak açıklıkları omuz genişliği kadardır.  Bu konumda nefes alınarak, vücut öne eğilmeden, yere doğru, bacaklar ve yer arasında 90 derecelik bir açı oluşturuncaya kadar çömelme yapılır, nefes vererek tekrar dik konuma, başlangıç durumuna dönülür.

Dikkat edilmesi gereken husus; için,vücut dikliğini muhafaza etmek ve öne doğru eğilmemek şarttır. Ayrıca bacak kaslarının hiç gevşetilmeden tam bir konsantrasyon ile hareketi devam ettirmek çok önemlidir. Hareketi uygularken bacaklar arasındaki mesafe, kas guruplarının farklı kısımlarının çalışmasını sağlar.

Eğer hareket, bacaklar tamamen kapalı durumda yapılırsa,üst ve dış bacak kasları, bacaklar omuz genişliğinden daha açık ve ayak burunları dışa dönük durumda çalışılırsa, iç bacak kasları daha etkili çalışır.  Bunun dışında, hareket, topuklar altına 5 cm kalınlığında bir platform koyularak yapılırsa, üst bacak kasları etkili çalışmakla birlikte, büyük kalça kaslarının üzerindeki etkisi azalır.  Eğer kalça kaslarının tamamen çalıştırılması istenirse, hareketi yaparken ayaklar tamamen düz bir platform üzerinde olmalıdır.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Varyasyon 2 Bir diğer alternati hareket barbell hack squat'tır.

Bir halter alarak arka kalça pozisyonunda avuçlar vücudun arkasında ve arkaya dönmüş olarak tutulur. Ayak açıklığı omuz kadar ve topuk altına 5 cm yüksekliğinde bir tahta koyulara (kalın bir ağırlık plakası olabilir) , göğüs ileride bel hafifçe çukur olarak dik durulur.

Nefes alarak yavaşça çömelme hareketi yapılır . Halterin plakası yere dokunmaz ve arada bir kaç santim boşluk olmalıdır.

Sonra nefes vererek bacaklara yüklen ve vücudu yukarı it. Vücut tam düz olana kadar devam edip yeniden tekrarları tamamlamak için egzersize devam edin.

Tavsiye edilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri'de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Barbell Squat Egzersiz Profili

Hareket Grubu Bacak Hareketleri  
Çalışan Kaslar Bacak Kasları Baldır Kasları
Gerekli Ekipman Barbell (halter) ve ağırlık plakaları  
Set Ve Tekrar 4 set maksimum tekrar Eğitmene danışın
Set Arası Dinlenme 45 saniye  
Haftalık Çalışma 2 yada 3 gün  
Eğitim Seviyesi Orta Ve İleri seviye sporcular  
Video Barbell squat video  
Yazar ve Grafikler Özer Çaylı & 0537 786 5582  
Kaynak bodyforumu.com  

1. Derecede Çalışan Kaslar

2.Derecede Çalışan Kaslar

Squat bacak kaslarını çalıştırır

ilk ileri  son
Sistemler 1 2 3

 

 

 

|Copyright © 2016 | bodybuilding TR Eurostargym | ,, eurostargym.com adsense gizlilik politikasi