Bel ve boyun fıtığına karşı egzersizler ve tedavisi

Bel ve boyun fıtığına karşı egzersizler ve tedavisi

11:46 TSI 10 Eylül 2005 Cumartesi

Uygun bir tedavinin yanı sıra uygulanacak egzersiz programı sayesinde, boyun ve bel fıtığı kontrol altına alınabiliyor.

Bel ve boyun fıtıkları günümüzde en sık görülen rahatsızlıkların başında yer alıyor. Öyle ki her 100 kişiden 80'i bel ağrısından şikayet ederken 5'inde de bel fıtığına rastlanıyor. Yine her 3 kişiden biri boyun ağrısından muzdarip. Özellikle 30 yaşlarından sonra bel ve boyun şikayetlerinde ciddi bir artış gözleniyor. Modern yaşam tarzı, travmalar, zorlamalar, kazalar bel ve boyun fıtıklarının başlıca nedeni.

Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Müfit Kalelioğlu genetik yatkınlığın da bel fıtığında önemli bir rol oynadığını belirterek şöyle diyor:

"Bazı kişilerin iskelet sitemindeki kemik yapısı, adalesi ve yumuşak dokuları özellikle bel fıtığı riskine açıktır. Bu sebeple biz bu kişilere egzersiz yapmalarını öneriyoruz."

Peki bel fıtığı neden oluyor? Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Fizik

Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Aktaş bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

İnsan omurgası S şeklinde olup 33 adet omurdan ve aralarında 4-6 mm kalınlığında elastik bir yapıdan meydana gelen disk denilen kıkırdaktan oluşur. Diskler bu özellikleriyle omurlar arasında yastık görevi yapmaktadır. Omurganın boyun ve bel bölgeleri geniş hareket yeteneğine sahip olup, ciddi travmaların oluşmasına zemin hazırlar. Günlük yaşantıda yapılan bazı hareketler boyun ve bel omurlarımızı zorlar. Disklerin ön-arka ve en çok sinir köklerinin çıktığı bölgeye bası yaparak kol ve bacağa yayılan ağrılara neden olur."

HER AĞRI "FITIK" ANLAMINA GELMEZ

Bel ve boyun fıtıklarının en belirgin belirtisi duyulan şiddetli ağrı. Ancak bu tek başına yeterli bir bulgu değil. Prof. Dr. Kalelioğlu konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Ağrı sadece o bölgede sorun olduğunu haber verir. Fıtık tanısı klinik muayene ve MR ile konur. Ağrı fıtığın olduğu yere göre değişir. Ağrı hangi adale grubunda ise sorun o grupta olur. Sinirin etki yaptığı ayağın belli gruplarında güçsüzlük olur. Örneğin hasta ayağını çekemez, itemez. Refleks ve duyu kayıpları olur. Fıtık teşhisi konulan hastaların sadece bir kısmında operasyon gereklidir. Genellikle 30 yaş ve üzerindeki kişilerde müdahale gerektiren fıtıklar görülür. Boyun fıtığında muayene ve MR tetkiklerinin birbirini desteklemesi gerekir. Buna göre operasyon kararı verilir. Ameliyat sonrası tekrarlama riski olduğu için hastanın egzersizlerle karın ve bel kaslarını güçlendirmesi ve fazla kilolarından kurutulması gerekir.

TEDAVİNİN AMACI

Her fıtık operasyon gerektirmiyor ancak fıtık ağrısı ile yaşamak da kolay değil. Bu açıdan hastalara çeşitli tedavi programları uygulanıyor. Prof. Dr. Aktaş tedavinin amacıyla ilgili şunları söylüyor:

Ağrıyı, kas spazmını azaltmak, hasar gören kısmı koruyarak iyileşmesini hızlandırmak, kas kuvvetini ve hareket açıklarını yeniden arttırarak günlük yaşam aktivitelerinde fonksiyonu normal hale getirmek amacımızdır. Bu amaçla istirahatten, ilaç tedavisinden, fizik tedavi uygulamalarından, egzersizlerden ve korse gibi çeşitli ortezlerden yararlanılır. Bu hastaların tedavisinde önemli bir yaklaşım da hastanın eğitimi ile onun iş ortamı, mesleki adaptasyon, sosyal yaşam biçimi ve kalitesinin iyileştirilmesidir. Hastaya tanı ve tedavi anlatıldıktan sonra ilk yapılacak iş hastanın boyun ve belini risk faktörlerine karşı nasıl korunacağının öğretilmesidir.

EGZERSİZLERİ ATLAMAYIN

Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde egzersizlerin önemi büyük. Tedavi bitiminden sonra da sürekli ve düzenli yapıldığında önleyici etkisi olan bir yöntem. Son yıllarda yatak istirahatinin önemi azaldıkça egzersizlerin önemi de artmış. Ama elbette doğru yapılmak kaydıyla. Boyun fıtığı sorunu yaşayanların özellikle masa başında çalışırken yapabilecekleri bazı basit hareketler var. Prof. Kalelioğlu şunları söylüyor:

"2 saatte bir kalkıp omuzlarını ve kollarını çalıştırması gerekir. Boynunu öne ve arkaya doğru hareket ettirilmeliler. Bununla birlikte otomobillerde emniyet kemerini takar gibi enseliği de ayarlamak gerekir."

Prof. Aktaş egzersizde dikkat edilecek noktalarla ilgili şunları söylüyor: "Egzersiz programı kas-iskelet sistemi ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra hastanın gereksinimlerine göre düzenlenmelidir. "

 • BU NOKTALARA DİKKAT EDİN
  Ağırlık kaldırmayın
  Ağır işler yapmamaya çalışın
  Ters hareketlerden kaçının
  Ortopedik boyun yastığı kullanın
  Orta sertlikte yatak tercih edin
  Günlük aktivitelerde uzun süre aynı pozisyonda kalmayın
  Egzersizleri düzenli yapın.
  Sırtüstü uzanın
  Karın kaslarınızı kasın
  Sol bacağınızı kaldırın
  Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacağınızla tekrarlayın
  Sırtüstü uzanın
  Bir dizinizi göğsünüze çekin
  Başlangıç pozisyonuna dönün

 

Behind Head Chest Stretch

Egzersiz Profili

Seated Cable Rowing
 • Ana Kas Grup: Boyun
 • İkincil kas (lar): Omuz,Sırt
 • Egzersiz Türü: Güç
 • Gerekli Ekipman Barbell,Dumbbell
 • Set Ve Tekrar: 4 set 12 tekrar (Eğitmene Danışınız )
 • Kuvvet Tipi: Çekme
 • Experiene Seviye: Başlangıç ve İleri
 • VIDEO : Barbell and Dumbbell Shrug Video İzle
 • Yazar : M.Özer Çaylı

 •  

  Sistemler 1 2 3

   


  ,|Copyright © 2016 | bodybuilding TR Eurostargym | ,, eurostargym.com adsense gizlilik politikasi

  Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet ve benzerine Başlamayınız !! Sitede yer alan tıbbi ilaçlar Eczacı ve Doktorlara yönelik bilgilerdir.