Bel ve boyun fıtığına karşı egzersizler,bel ve boyun fıtığı tedavisi

Antreaman ve çalışma sistemleri
123 Hardline Sporcu ek gıdaları " Başlıksız Belge
 • Vücut Geliştirme Hareketleri Nelerdir ?
 • Pazu geliştirmeGerme ve Esneme Hareketleri
 • Omuz geliştirmeIT Band and Glute Stretch
 • Pazu geliştirmeLooking At Ceiling- Göğüs Germe Hareketi
 • Pazu geliştirmeHug A Ball - Sırt Germe Hareketi
 • Seated Cable RowingOne Half Locust Bacak Germe Hareketi
 • Seated Cable RowingTricep Pushups (Dar Şınav) Hareketi
 • Göğüs hareketleri-bench Dumbbell Squats Bacak Hareketi
 • Göğüs hareketleri-bench Barbell Hack Squats Bacak Hareketi
 • Göğüs hareketleri-bench Cable Hip Adduction (Basen ) Hareketi
 • İri tricepslerForward-Leaning Dips Göğüs hareketi
 • Omuz geliştirmeBehind Head Chest Stretch Göğüs Germe
 • push upBasketbol Antrenman Programı
 • Vücut geliştirme fotoğraflarıFotoğraf Galerisi
 • Boyun Egzersizleri,boyun fıtığı için egzersizlerDUMBELL BARBELL SHRUG

  EGZERSİZLER
  Sırtüstü, dizler bükük uzanın
  Karın kaslarınızı sıkarak belinizi yatağa doğru bastırın
  Gevşeyin ve hareketi tekrarlayın
  Sırtüstü yatın
  İki dizinizi birden göğsünüze doğru çekin
  Elleriniz iel dizlerin altından çekerek germe kuvvetinin etkinliğini arttrın
  Hareketi tekrarlatın
  Sırtüstü uzanın
  Karın kaslarınızı kasın ve belinizi yatağa yaklaştırın
  Sol bacağınızı her iki dizinizde de düz olacak şekilde kaldırabileceğiniz kadar kaldırın
  Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacağınızla tekrarlayın.
  Sırtüstü uzanın
  İki dizinizi birden göğsünüze doğruçekin
  Elleriniz ile dizlerin altından çekerek germe kuvvetinin etkinliğini arttırın
  Başlangıç pozisyonuna dönün

  Behind Head Chest Stretch

  Egzersiz Profili

  Seated Cable Rowing
 • Boyun
 • Omuz,Sırt
 • Güç
 • Barbell,Dumbbell
 • 4 set 12 tekrar (Eğitmene Danışınız )
 • Çekme
 • Başlangıç ve İleri
 • VIDEO Barbell and Dumbbell Shrug Video İzle
 • Yazar M.Özer Çaylı
 • Bel ve boyun fıtığına karşı egzersiz

  11:46 TSI 10 Eylül 2005 Cumartesi

  Uygun bir tedavinin yanı sıra uygulanacak egzersiz programı sayesinde, boyun ve bel fıtığı kontrol altına alınabiliyor.

  Bel ve boyun fıtıkları günümüzde en sık görülen rahatsızlıkların başında yer alıyor. Öyle ki her 100 kişiden 80'i bel ağrısından şikayet ederken 5'inde de bel fıtığına rastlanıyor. Yine her 3 kişiden biri boyun ağrısından muzdarip. Özellikle 30 yaşlarından sonra bel ve boyun şikayetlerinde ciddi bir artış gözleniyor. Modern yaşam tarzı, travmalar, zorlamalar, kazalar bel ve boyun fıtıklarının başlıca nedeni.

  Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Müfit Kalelioğlu genetik yatkınlığın da bel fıtığında önemli bir rol oynadığını belirterek şöyle diyor:
  "Bazı kişilerin iskelet sitemindeki kemik yapısı, adalesi ve yumuşak dokuları özellikle bel fıtığı riskine açıktır. Bu sebeple biz bu kişilere egzersiz yapmalarını öneriyoruz."
  Peki bel fıtığı neden oluyor? Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Aktaş bu soruyu şöyle yanıtlıyor:
  "İnsan omurgası S şeklinde olup 33 adet omurdan ve aralarında 4-6 mm kalınlığında elastik bir yapıdan meydana gelen disk denilen kıkırdaktan oluşur. Diskler bu özellikleriyle omurlar arasında yastık görevi yapmaktadır. Omurganın boyun ve bel bölgeleri geniş hareket yeteneğine sahip olup, ciddi travmaların oluşmasına zemin hazırlar. Günlük yaşantıda yapılan bazı hareketler boyun ve bel omurlarımızı zorlar. Disklerin ön-arka ve en çok sinir köklerinin çıktığı bölgeye bası yaparak kol ve bacağa yayılan ağrılara neden olur."

  HER AĞRI "FITIK" ANLAMINA GELMEZ
  Bel ve boyun fıtıklarının en belirgin belirtisi duyulan şiddetli ağrı. Ancak bu tek başına yeterli bir bulgu değil. Prof. Dr. Kalelioğlu konuyla ilgili şunları söylüyor:
  "Ağrı sadece o bölgede sorun olduğunu haber verir. Fıtık tanısı klinik muayene ve MR ile konur. Ağrı fıtığın olduğu yere göre değişir. Ağrı hangi adale grubunda ise sorun o grupta olur. Sinirin etki yaptığı ayağın belli gruplarında güçsüzlük olur. Örneğin hasta ayağını çekemez, itemez. Refleks ve duyu kayıpları olur. Fıtık teşhisi konulan hastaların sadece bir kısmında operasyon gereklidir. Genellikle 30 yaş ve üzerindeki kişilerde müdahale gerektiren fıtıklar görülür. Boyun fıtığında muayene ve MR tetkiklerinin birbirini desteklemesi gerekir. Buna göre operasyon kararı verilir. Ameliyat sonrası tekrarlama riski olduğu için hastanın egzersizlerle karın ve bel kaslarını güçlendirmesi ve fazla kilolarından kurutulması gerekir. "

  TEDAVİNİN AMACI
  Her fıtık operasyon gerektirmiyor ancak fıtık ağrısı ile yaşamak da kolay değil. Bu açıdan hastalara çeşitli tedavi programları uygulanıyor. Prof. Dr. Aktaş tedavinin amacıyla ilgili şunları söylüyor:
  "Ağrıyı, kas spazmını azaltmak, hasar gören kısmı koruyarak iyileşmesini hızlandırmak, kas kuvvetini ve hareket açıklarını yeniden arttırarak günlük yaşam aktivitelerinde fonksiyonu normal hale getirmek amacımızdır. Bu amaçla istirahatten, ilaç tedavisinden, fizik tedavi uygulamalarından, egzersizlerden ve korse gibi çeşitli ortezlerden yararlanılır. Bu hastaların tedavisinde önemli bir yaklaşım da hastanın eğitimi ile onun iş ortamı, mesleki adaptasyon, sosyal yaşam biçimi ve kalitesinin iyileştirilmesidir. Hastaya tanı ve tedavi anlatıldıktan sonra ilk yapılacak iş hastanın boyun ve belini risk faktörlerine karşı nasıl korunacağının öğretilmesidir."

  EGZERSİZLERİ ATLAMAYIN

  Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde egzersizlerin önemi büyük. Tedavi bitiminden sonra da sürekli ve düzenli yapıldığında önleyici etkisi olan bir yöntem. Son yıllarda yatak istirahatinin önemi azaldıkça egzersizlerin önemi de artmış. Ama elbette doğru yapılmak kaydıyla. Boyun fıtığı sorunu yaşayanların özellikle masa başında çalışırken yapabilecekleri bazı basit hareketler var. Prof. Kalelioğlu şunları söylüyor:
  "2 saatte bir kalkıp omuzlarını ve kollarını çalıştırması gerekir. Boynunu öne ve arkaya doğru hareket ettirilmeliler. Bununla birlikte otomobillerde emniyet kemerini takar gibi enseliği de ayarlamak gerekir."

  Prof. Aktaş egzersizde dikkat edilecek noktalarla ilgili şunları söylüyor: "Egzersiz programı kas-iskelet sistemi ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra hastanın gereksinimlerine göre düzenlenmelidir. "  • BU NOKTALARA DİKKAT EDİN
   Ağırlık kaldırmayın
   Ağır işler yapmamaya çalışın
   Ters hareketlerden kaçının
   Ortopedik boyun yastığı kullanın
   Orta sertlikte yatak tercih edin
   Günlük aktivitelerde uzun süre aynı pozisyonda kalmayın
   Egzersizleri düzenli yapın.   Sırtüstü uzanın
   Karın kaslarınızı kasın
   Sol bacağınızı kaldırın
   Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer bacağınızla tekrarlayın

   Sırtüstü uzanın
   Bir dizinizi göğsünüze çekin
   Başlangıç pozisyonuna dönün
  Önceki 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sonraki

  Kategoriler
  Kas Geliştirme Hareketleri


  Tags Eurostar gym,eurostargym.com,euro star gym,Vücut geliştirme hareketleri,Kas geliştirme Programı,İnsan Anatomisi yapısı,Türk İlaç Rehberi , Plates Egzersizleri,Göğüs Kası geliştirme,omuz kas geliştirme,pazu kası,triceps,arkakol kasları,vücut geliştirme videoları, kas geliştirme hareketleri,bilek kası geliştirme,omuz kasları,karın kasları eritme hareketleri ,videolar, f,tness hareketleri videoları , fiitness nedir,fitness nasıl yapılır,fitness salonları,plates fitness kursları,dersler,
  rss feedYardımeurostargym.comeurostargym.com adsense gizlilik politikasi Pingates