Protein İçeren Besinler-Protein bakımından zengin besinler!
Diyet ve zayıflama listeleri Protein Bakımından Zengin Besinler : Proteinler hayvansal ya da bitkisel kökenli olup, organizmanın hücre yapısı örgüsünü oluşturan organik maddelerdir. Temel elementleri oluşturan sayısız amino-asitler den meydana gelmişlerdir. Bu amino-asitlerden bir kısmı organizma tarafından üretilirken, geri kalan kısmı da beslenmeyle alınmaktadır. Protein Kaynakları;

Proteinlerin iki kökeni vardır.

-Hayvansal proteinler : Et, sakatat, şarküteri ürünleri, balık, midye, istiridye, yumurta, süt, süt ürünler ve peynirde bulunur.

-Bitkisel proteinler : Soya fasulyesi, su yosunu, badem, fındık, tahıl ürünleri ve sebzelerde bulunur.

Protein şunlar için gereklidir:

a) Hücresel yapıların oluşumunda
b) İçlerinde tiroksin ve adrenalin gibi nöromedyatörlerin de bulunduğu bazı hormonların üretilmesinde
c) Organizmaya gereksinme duyduğunda hizmet edecek bir enerji kaynağı olarak
d) Kas sisteminin bakım ve gereksinimlerinde
e) Safra asitleri ile solunum piğmentlerinin oluşumunda.

Günlük Protein İhtiyacı ne kadar?

Dengeli bir beslenme için,her yetişkin kadın günde en az 60 gr, erkekte 70 gr.olmak üzere ağırlıklarına bağlı olarak, kilo başına 1gr. protein almalıdır. Kas geliştirmek isteyen sporcular, bol miktarda sıvı almak koşuluyla günde kilo başına 1,5 grama kadar protein alabilir.

Proteinin eksik olduğu bir beslenme organizma üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Kas erimesi, yara kapanmasının uzaması, felç gibi. Ancak fazla miktarda protein alınması sonucu, vücutta biriken protein atıkları ürik asit ve üreye dönüşerek gut hastalığına yol açabilirler. Proteinler beslenme süreci içerisinde genellikle yağlarla, çoğunlukla doymuş yağlarla birleşik durumdadır. Bu nedenle ihtiyatlı tüketilmesi gerekir.


Zayıflama Diyet 12345678910

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir
 • Domatesin Besin Değeri
 • Muzun Faydası Nedir?
 • Balın Besin Değeri
 • Sağlıklı yaşa,kendine güven
 • Kilo alma Diyeti
 • Yumurtanın besin değeri
 • Zeytinin besin değeri
 • Gıdaların Glisemiks İndeksi
 • Yemekten sonra bunları yapmayın
 • Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10    Sonraki


  Tags Eurostar gym,eurostargym.com,euro star gym,Vücut geliştirme hareketleri,Kas geliştirme Programı,İnsan Anatomisi yapısı,Türk İlaç Rehberi , Plates Egzersizleri,Göğüs Kası geliştirme,omuz kas geliştirme,pazu kası,triceps,arkakol kasları,vücut geliştirme videoları, kas geliştirme hareketleri,bilek kası geliştirme,omuz kasları,karın kasları eritme hareketleri ,videolar, f,tness hareketleri videoları , fiitness nedir,fitness nasıl yapılır,fitness salonları,plates fitness kursları,dersler,
  rss feedYardımeurostargym.comeurostargym.com adsense gizlilik politikasi Pingates